בא לך להיות אלוהים?

תקציר הספר
אדם עומד באמצע הרחוב ומציע את עצמו למכירה. את כולו הוא מוכר, את קניינו הרוחני והגופני, ובלבד שמי שיקנה אותו יהיה לו לאלוהים. מנקודת הפתיחה המבריקה הזו, מן ההתרסה המטפיזית, נפרש הרומן החכם של שי גולדן. הגיבור שלו, בעל השמות הרבים וחסר השם, עובר ידיים, נקנה ונמכר ונודד בתוך המציאות הישראלית. אם שכולה שמשתוקקת לילד תחת בנה שנפל, שחקן כדורגל המחפש לו מחליף למשחק גורלי, נערה המבקשת להתחיל מהפכה חברתית, פועל עני הרוצה להתהדר בדוד עשיר מקנדה - אלה רק חלק משלל הדמויות שקונות את הגיבור ומשמשות לו אלוהים זמן קצר, קצוב ובלתי מספק. שכן במרוצת שפע ההרפתקאות האבסורדיות, המצחיקות והמכאיבות בחברה שהמציאות העכשווית הפכה למטורפת, מגלה הגיבור דבר או שניים על היחסים שבין אלוהים למאמין שלו, ודברים רבים על ישראל, שחשבנו שאנו מכירים. בעת נדודיו של הניבור עורך מחברו העלום של הספר חקירות משלו ומנסה להתחקות, באמצעות פרשנות להרפתקאותיו, אחר הביוגרפיה של הגיבור, ובעיקר אחר הנסיבות שהובילו אותו להחלטה כה נועזת. בא לך להיות אלוהים? הוא הרומן הראשון של שי גולדן, עיתונאי תרבות וספורט. לרומן קדם הקובץ "האהבה כמחלה חשוכת מרפא", ששניים מן הסיפורים המופיעים בו עובדו לתיאטרון במסגרת המחזה "זוגיות".

הבן הטוב

תקציר הספר
"אחת לשנה בערך מישהו היה אומר לי בעבודה או ברחוב, 'ראיתי אותך בטלוויזיה. סיפור מדהים. לא הייתי מאמין עלייך. לא ידעתי. אתה לא נראה כזה.' לפעמים הייתי משיב לאנשים שאמרו לי כך בשאלה, 'אז איך אני נראה, בעצם? כמו מי ומה אני נראה לך?' ולרוב היו משיבים, 'לא יודע. ההפך המוחלט. האדם האחרון בעולם שיהיו לו חיים כאלה.'"הבן הטוב, ספרו הרביעי של שי גולדן, הוא מסע מטלטל ומתעתע הנושא אותו ואת אחיו מבית היתומים אל חדרי ליבה של משפחה אחת, המשפחה שלהם. בישירות מסוגננת פורש שי גולדן בפני הקורא את נבכי נפשו ואת מבוכי משפחתו, על שקריה המוסכמים, על אמיתותיה הכמוסות ועל סודותיה הגלויים. זוהי יצירה מפתיעה וכנה עד כאב המשלבת בין חושפנותו של הווידוי, עוצמתה של האוטוביוגראפיה ומורכבותו של הרומן.

המפצח
רומן מתח פסיכולוגי

תקציר הספר
דני פרומן, מבקר הטלוויויה של הזבלון המודפס טי.V בקריזה. איזה טמבל כפייתי החליט לרצוח את מאיה ברעם, בהמת בלונד תל אביבית ונערת הקישוט של שעשועון הטלוויזיה המצליח "כסף קל". רונן סגל, העורך הדפ"ר שלו, צלצל אליו באמצע הלילה ודרש ממנו לכתוב הספד עליה בהתראה של שעה וחצי. מסתבר שהרצח של מאיה ברעם הוא יריית הפתיחה בסדרת מעשי רצח אכזריים במיוחד של כוכבי "כסף קל", התוכנית המובילה בערוץ 2. פרומן, שבימים כתיקונם מעריץ את שירי אפללו, הבחורה הכי הורסת בישראל, מפזר רעל על כוכבי טלוויזיה למחייתו וסובל מהטרדות טלפוניות ליליות, נדרש לעזור למשטרת ישראל בפיצוח זהותו של מי שעומד מאחורי מסע הקטל המאיים להחריב את ערוץ 2 ואת התרבות הישראלית החדשה. האם יצליח פרומן לעזור לכחולי המדים למצוא את ידיהם ורגליהם בחקירה שמסעירה את הציבור ואת כלי התקשורת? האם תניח לו שירי אפללו לראות אותה בלי חולצה? איך יתנהג במפגש עם המיליונר הפלילי ראובן דוידוב? מה תחשוב עליו שרון מזרחי, קצינת המשטרה שמנהלת את החקירה? כיצד ייחלץ מהמארב שהטמינו לו ערסים בסמטאות שיכון דן? והאם יצליח לכתוב פסקה שלמה בלי להשתמש במילה "חולירע"? רומן מתח פסיכולוגי נוטף דם ושנון, סיפור בלשי מהפנט ומטלטל שמתנפל על הקורא, ומסמך חברתי - תרבותי מסחרר שכמותו לא נכתב מעולם בישראל. המפצח הוא ספרו השלישי של שי גולדן, מבקר טלוויזיה ועורך תרבות. קדמו לו קובץ הסיפורים "האהבה כמחלה חשוכת מרפא" והרומן "בא לך להיות אלוהים?".

האהבה כמחלה חשוכת מרפא

תקציר הספר
האהבר כמחלה חשובת מרפא הוא קובץ סיפורים שאינם אלא סיפור אחד של יתמות ובגידה, של התבגרות מכאיבה ומתנקמת, של התהוללות שסופה, כתמיד, כאב ממושך. בלשון מקורית, עשירה ועזת ביטוי, מתאר שי גולדן עולם עכשווי ומיוסר של צעירים הרואים בן דמותם בחבר שמת מאיידס, היוצאים למסעות השתוללות מתריסים ומסוממים במכונית, המוציאים את כעסם הלא מוסבר, באלימות, בערבי חף מפשע, המחפשים בכל מקום את המשכיותה של אהבה בלתי אפשרית, המסתיימת עתים בטרוף ועתים בבינוניות בורגנית. כחוט השני עובר בסיפורים אלה עניין הבגידה שנבגד הדובר הבדוי בהזנחתו על ידי הוריו, באימוצו המבזה, בנעוריו העוברים עליו בסביבה מעמידת פנים, בין אנשים מזוייפים. החיפוש העקשני אחר החום, אחר חוסר הצביעות, אחרי הגאוה, הופכים ספר זה לזעקה נואשת למשמעות בחיינו. ספר מהפכני, מכאיב ומרתק זה הינו ללא ספק ארוע מיוחד במינו בספרות העברית החדשה.

ניסויים בחיי המשפחה

תקציר הספר
בגיל 43, ערב גירושים מאשתו, מפוטר דן מעבודתו כמתכנת מחשבים – ולא מספר על זה לאף אחד. בכל בוקר הוא מתלבש יפה, נפרד מאשתו המתנכרת ומבתו המתבגרת, נכנס לרכבו ונוסע לחניון של קניון איילון, שם הוא מעביר את ימיו במחיצת בקבוק וודקה וממתין לזמן שיחלוף. 
במשך שבועות ארוכים משוכנע דן כי סודו הוא המחסום האחרון העומד בינו לבין פירוק משפחתו וחייו. אבל מה אם גם לאשתו ולבתו סודות משלהן? ומה אם השקרים שלהן גדולים וחמורים משלו? ומה יעלה בגורל המשפחה הזאת כשבּוּעת הסודות התופחת תתפוצץ בפניה?
ניסויים בחיי משפחה הוא רומן על המחיר ששקרים גובים מאנשים, ועל המחיר שמשלמים מי שמתעקשים על האמת. זהו ספר סוחף היכול להיקרא כרומן מתח אבל גם כמשל פילוסופי מפוכח, ארסי ומטריד על חיי נישואים, על מוסד המשפחה, על הבורגנות ועל ההשלכות של מעשינו הבינוניים והחלטותינו השגרתיות.

שי גולדן הוא סופר עטור שבחים, עיתונאי ואיש טלוויזיה. מספריו: הרומן הבן הטוב וקובץ הסיפורים הפוגה בין אסונות, שראו אור בהוצאת זמורה ביתן.

הפוגה בין אסונות

תקציר הספר
שי גולדן הוא חידה מרתקת בנוף הספרות הישראלית: יש לו שריון פלדה אבל אין לו עור.
ארבע שנים מאז ראה אור ספרו הבן הטוב - וידוי מפעים על חייו בבית יתומים וכילד מאומץ - הוא מגיש לקוראיו את הפוגה בין אסונות; קובץ סיפורים שכל אחד ואחד מהם, בדרך זו או אחרת, הוא תוצאה של התזוזות בלוחות הטקטוניים של ילדותו ושל נעוריו.
סיפורי הפוגה בין אסונות משולים לאוסף סודות מעוררי השתאות שהמספר מסתיר לא רק מעיני אחרים אלא גם מעיניו שלו; ובו בזמן הם מעניקים מבט מפתיע על ההוויה הישראלית ועל התוואי העמוס בטביעות הרגליים של כולנו.
סיפוריו של שי גולדן נועדו למי שמבקשים להתעורר אל העולם ביתר שאת; שכן גם אם יש בסיפורים קטיפה, היא מרפדת את ראשי הפטישים. 
"הפוגה בין אסונות" הוא ספרו החמישי של שי גולדן, סופר, עיתונאי ואיש טלוויזיה, מן הדמויות הבולטות והמסקרנות בתקשורת הישראלית.

הילדים של מחר
שי גולדן & טלי סיביאר כץ

תקציר הספר
הספר הזה נולד מתוך רעיון: לכתוב סיפור אהבה בין נער לנערה, אבל אחרת; לכתוב אותו כמו שהחיים כותבים אהבות, כמין אירוע מתגלגל בין שתי דמויות ובשני קולות: אישה תכתוב את קולה של הנערה, גבר יכתוב את קולו של הנער, וביניהם יתרחש פינג־פונג של כותבים, פרק הוא, פרק היא, וחוזר חלילה – על כל ההסתעפויות הבלתי צפויות והרגעים מלאי הדרמה שיכולים לנבוע מכתיבה שכזאת. 
ואכן, הדואט בין שי גולדן, שכתב את קולו של אורן בספר,
לטלי סיביאר כץ, שכתבה את קולה של מעיין, הניב ספר מפתיע בעוצמתו; אבל הוא גם הניב את מה שנדמה כשתי יצירות שלמות, שני סיפורי התבגרות בשכונה בצפון תל אביב של שנות התשעים, שלמרות היותם סרוגים זה בזה הם גם עומדים כל אחד לעצמו: סיפורה של מעיין, שמאחורי החזות של ילדה יפה ומקובלת מתנהלים חייה כבת לאב עבריין מכור לסמים ולאם שסוחבת על כתפיה עול של הורות כמעט בלתי אפשרית; וסיפורו של אורן, נער שקט, מופנם ומעט משונה, שלהבדיל ממעיין דווקא גדל בבית איתן למראה, אבל מאחורי התמונה הבורגנית היציבה מתקיימת משפחתו בצלו של שבר גדול שמאיים לפרק אותה מהיסוד. 
טלי סיביאר כץ, שזהו ספרה הראשון, מתגלה כאן ככותבת
מושחזת בעלת יכולת נדירה ללכוד יחד את הטרגי עם הקומי, ואילו איש הטלוויזיה, הסופר והמחזאי שי גולדן, מחבר
רב־המכר הבן הטוב, מוכיח כאן שוב את מה שספריו הקודמים כבר הוכיחו: מעטים יודעים לכתוב כך כאֵבֵי ילדוּת.
הילדים של מחר הוא ספר שונה ומיוחד על מדף הספרים העכשוויים; זהו ספר שובה לב שמציע ריקוד משותף לשלושה: נערה, נער וקוראיהם.